U mjesecu studenom, u tjednu kvalitete koji se ove godine obilježavao pod sloganom: „OD SUKLADNOSTI DO PROVEDBE“, održan je tečaj posvećen edukaciji pacijenata u sestrinskoj i primaljskoj skrbi. Tečaj se održavao 13.11.2024.godine u Multimedijskom centru KBC – a Sestre milosrdnice.

Ove godine, prvi puta je organizirana zajednička edukacija medicinskih sestara i primalja, a obzirom da se govorilo o edukaciji, području koje zahtjeva specifična znanja, vještine i iskustva, Tečaj je organiziran u suradnji sa Školom za medicinske sestre Vinogradska i Školom za primalje Zagreb.

Cilj ove edukacije bio je:

– osvijestiti važnost edukacije pacijenata u sestrinskoj i primaljskoj skrbi,

– naglasiti ključne segmente edukacije odraslih osoba,

– ukazati na specifičnosti edukacije pacijenata u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi,

– upoznati načine osiguranja kvalitete u ovom području rada medicinskih sestara i primalja.

Osobe koje se bave edukacijom i zdravstvenim odgojem moraju imati specifična znanja i vještine, a posebno kad se radi o edukaciji odraslih osoba. Stoga su o osnovama edukacije i specifičnostima u edukaciji odraslih osoba govorile Milica Mikecin, Miroslava Kičić iz Škole za medicinske sestre Vinogradska. Osim specifičnosti edukacije odraslih osoba upoznale su sudionike i s preporukama koje su korisne za učinkovitost njihove edukacije.

O promociji zdravlja, razlici između promicanja zdravlja i prevencije bolesti, zdravstvenom odgoju govorile su Josipa Bajan i Milena Logožar iz Škole za primalje. U izlaganju istaknule su pristupe koji se mogu koristiti u promociji zdravlja i zdravstvenom odgoju te primjere dobre prakse u ovom području.

O važnosti, specifičnostima i razvoju edukacije pacijenata, kao i djelovanju edukatora pacijenata, govorila je Željka Benceković iz Službe za zdravstvenu njegu. Upoznala je sudionike s načinima osiguranja kvalitete u edukaciji pacijenata, naprednim praksama i smjernicama za unaprjeđenje.

U predavanju Svjetlane Stipić sa Zavoda za anesteziologiju i intenzivno liječenje sudionike Tečaja upoznalo se sa specifičnostima i važnosti edukacije bolesnika/njegovih skrbnika u ovom sve aktualnijem području. Prikazana su područja u kojima je potrebno provoditi edukaciju  palijativnih pacijenta/osoba koje o njima brinu.

Predavanje naziva: „Edukacija bolesnika u planiranom otpustu“ odnosilo se na iskustava Klinike za neurologiju u koordinaciji usluga planiranog otpusta koji se provodi s ciljem osiguranja kvalitete skrbi nakon otpusta. Prikazana su najčešća područja u kojima se provodi edukacija na ovoj klinici, kao i načini na koje ona vrši. Predavanje je održala Alma Hodžić.

U predavanju Kristine Kužnik opisane su specifičnosti i načini edukacije koja se provodi interdisciplinarno na Klinici za pedijatriji. Posebno su naglašene intervencije medicinske sestre, kao ravnopravnog člana tima koji provodi edukaciju. Opisana su specifična područja i načini edukacije djece i različitih dobnih skupina s različitim zdravstvenim problemima, te edukacija njihovih roditelja. Izneseni su i primjeri provođenja zdravstvenoj odgoja u zajednici, kao i planovi za razvoj edukacije pacijenata na Klinici za pedijatriju.

Medicinske sestre Klinike za unutarnje bolesti, Dijana Žuljević i Magdalena Brleković, govorile su o iskustvima u standardiziranoj predijaliznoj edukaciji pacijenata. U predavanju je naglašavana važnost svih oblika komunikacije i informiranja ovih pacijenata kao i potreba dokumentiranja edukacije ovih pacijenata.

U sklopu Tečaja održana je i radionica tijekom koje su se medicinske sestre i primalje upoznale s pravilima izrade edukativnih materijala, te kroz radionicu obnavljale znanje o istom. Radionicu je osmislila i održala Nataša Juranić iz Odjela za kvalitetu zdravstvene njege Službe za zdravstvenu njegu.

Na kraju Tečaja najavljen je SOP u kojem će biti opisane intervencije medicinskih sestara/primalja u procesu edukacije koju provode medicinske sestre/primalje. Predstavljeni su i standardizirani obrasci za izradu edukativnih materijala. Oni su izrađeni u cilju pomoći medicinskim sestrama i primaljama u edukaciji njihovih pacijenata.

Na ovoj edukaciji sudjelovao je veliki broj medicinskih sestara i primalja, ne samo iz KBC – a Sestre milosrdnice već i iz drugih zdravstvenih ustanova grada Zagreba.

U evaluacijama koje su naknadno dostavljane sudionici su izražavali zadovoljstvo ne samo organizacijom, predavanjima/radionicom već i konceptom (sadržajem) ovog tečaja

Pripremila: Željka Benceković, univ. mag. med. techn., Služba za zdravstvenu njegu

Fotografije: arhiva KBC Sestre milosrdnice

CategoryUncategorized